İzmir’ de düzenlenen Temel İlk Yardım eğitimleri 16 saat sürmektedir. Eğitim bitiminde katılımcılar İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ nün belirlemiş olduğu tarihte, hafta sonu Cumartesi veya Pazar ya sabah 09:00′ dan öğlen 13:00’e kadar ya da 13:30’dan akşam 17:00′ ye kadar Teorik ve Pratik olmak üzere iki ayrı sınava girmektedirler.Teorik sınavda çoktan seçmeli 20 soruluk test sorulmaktadır.

Uygulama sınavında ise, yetişkin,çocuk ve bebek temel yaşam desteği uygulaması, bebek ve yetişkinde heimlich manevrası ( karına bası yöntemi ) uygulaması,Rentek Manevrası ( araçtan hasta yaralı çıkarma ), Koma pozisyonu, Şok pozisyonu gibi uygulamaların yapılması istenmektedir. Katılımcının ilkyardımcı sertifikası alabilmesi için her iki sınavdan da en az 85 alıp geçmesi gerekmektedir.Sadece bir sınavdan geçmesi yeterli değildir.Katılımcı sınava gelirken yanında kimliğini, silgisini, tükenmez ve kurşun kalemini mutlaka getirmelidir. İl Sağlık Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu sınav tarihlerine kesinlikle müdahele edilememektedir.
Katılımcının iki sınav hakkı vardır. Belirlenmiş olan tarihte hiç gelmezse bir hakkı yanmakta tek hakkı kalmaktadır. Ya da diyelim ki ilk sınav hakkında 20 soruluk teorik testten geçti ama uygulamadan kaldı. Burda da ikinci hakkını tekrar 20 soruluk teorik test sınavına girerek kullanabilmektedir. İkinci hakkında da kalırsa, dosyası yanmaktadır. Eğer sertifika almak isterse tekrar 16 saatlik eğitim programına katılarak yeni eğitim ücreti ödemek durumundadır.