Yetişkin Temel Yaşam Desteği Uygulaması (Kalp Masajı,Suni Solunum) CPR

İLKYARDIMCI SERTİFİKANIZ YOKSA KESİNLİKLE UYGULAMAYINIZ!

Güvenlik sağlanır (önce kendi güvenliğim – sonra çevre güvenliği – sonra hasta yaralının güvenliği) güvenliği sağlamadan asla müdahele edilmez.

Doğru ilk yardım yapabilmek için olay yerinde toplanan insanlara hakim olmak gerekli. Kararlı ve kendinden emin yüksek ses tonu ile, kendinizi tanıtın, ilkyardımcı kimlik kartınızı gösterek ilkyardımcı olduğunuzu söyleyin. Kalabalığa ve müdahele etmenize engel olan insanlara görevler vererek onları olay yerinden uzaklaştırın.

Hasta yaralının (h/y) birinci dereceden yakını varsa kanunen ondan izin alınması gerekli, ikna etmeye çalışmalı eğer müdahele etmenize izin verirse müdahele edin aksi taktirde müdahele etmeyin.
Birinci değerlendirme bilinç kontrolü yapın. H/Y’ ya ilk önce sesli uyaran yapın. Ellerinizi çırparak (olay yerinde farklı bir ses tonu çıkararak dikkatini çekebilmek için) yüksek sesle iyi misiniz? beni duyabiliyor musunuz? diye seslenin.

H/Y’ yı baştan aşağıya gözlemleyin; tepki veriyor mu? hareket ediyor mu? cevap veriyor mu? göz kapaklarında bir kımıldama var mı? v.s. bakın.

Sesli uyarana bir tepki ve yanıt gelmediyse. Hasta yaralıyı tanımıyorsak eğer, delici kesici bir alet bulundurabilir bize zarar verebilir şüphesiyle kaçar pozisyonda temkinli bir şekilde yanına yaklaşılır. Omuzlarından canı acıtılarak sıkılır ve dokunarak uyaran verilir. H/Y baştan aşağıya gözlemlenir; tepki veriyor mu? hareket ediyor mu? bir cevap veriyor mu? Göz kapaklarında bir kımıldama var mı? v.s. bakılır.
H/Y sesli ve dokunarak uyarılara cevap vermiyorsa; bilinci kapalı demektir. Hemen 112 ambulans ekibi aratılmalı. Etraftan birini göze kestirerek 112’ yi aratmak gerekli Örnek: Siz siyah saçlı gözlüklü hanımefendi lütfen 1-1-2 (112)’ yi arayın, telefonu mesgul etmeyin, bana geri dönün, H/Y’ nın bilinci kayıp ve yetişkin bilgisini de verdirip, 112 ücretsiz diyerek aranması sağlanmalıdır.

Daha sonra, H/Y’ nın sıkan giysileri, açılır ( kravat,gömlek gibi boğazını sıkan giysileri gevşetilir)

Ağzını açarak ( baş parmak çene kemiğine, alt dudağının aşağı kısmına tam ortaya konularak aşağı indirilir) bir cisim görünüyorsa ( takma diş, sakız v.s. gibi) baş ve işaret parmakları birleştirilerek, parmakların ağız içi sıvılara temas etmemesi için bir bezle cımbız yöntemi ile çıkarılır. Eğer herhangi bir cisim görünmüyorsa asla ağız içi kurcalanılmaz.

Daha sonra baş geri çene yukarı pozisyonu verilir: Yetişkin için 90 derece (Kulak memesi ile çene kemiği yukarıdan bakıldığında aynı hizaya gelecek şekilde), çocuk için 60 derece , bebek için 45 derece açı verilecek şekilde. bu pozisyon verildiğinde, dil kökü yukarı kalkarak tıkadığı soluk yolunun önü açılmış olunur. Hava yolu açıklığı sağlanmış olur.
Bak Dinle Hisset Yöntemi 10 saniye yapılarak nefes aldığından solunumun olduğundan emin olunmalıdır.

HASTA YARALI NEFES ALMIYORSA SOLUNUM YOKSA;
Hasta yaralı bilinci tamamen kapalı soluk alıp vermiyorsa hemen Temel Yaşam Desteğine başlanmalıdır.

TEMEL YAŞAM DESTEĞİ

Yetişkin temel yaşam desteğine 30 kalp masajı ile başlanır. 2 solukla devam edilir.Kalp masajı yaparken göğüs kemiğinin ortası bulunur elin topuğu göğüs kemiğinin alt yarısına yerleştirilir.Hasta yaralıya iyice yaklaşılır, kollar dirseklerden hiç bükülmeden eller kenetlenir ve 30 bası yapılır.Baskı esnasında göğüs kemiği yandan bakıldığında toplam göğüs gövdesinin 1/3 kadar çöktürülür. Kalbe doğru masaj ritmini vermek hayati önem taşır.(Tek heceli rakamlara 10 sayısına kadar yanına (V) harfi konur. (1V,2V3V…10V,11,12,13…30) şeklinde. 30’a kadar sayılarak masaj yapılır.

Hemen arkasından 2 soluk verilir. Yetişkin hasta yaralıya 90 derecelik açı ile (kulak memesi ve çene kemiği kuş bakışı bakıldığında aynı hizada olacak şekilde) Baş Geri Çene Yukarı Pozisyonu verilerek 1. soluk verilirken burun sıkılır ve derin nefes verilir. Ardından burun bırakılarak 1 veya 1.5 saniye ara verilir ve hemen sonra tekrar burun sıkılarak ikinci soluk verilir.

Temel Yaşam Desteğine, hasta yaralıdan canlanma belirtisi gelene kadar, ( elini kolunu oynatabilir, kıpırdayabilir, inleyebilir, öksürebilir, ani kas kasılmaları olabilir v.s.) devam edilir.
Canlanma belirtisi gördüğümüzde temel yaşam desteği hemen bırakılır. Tekrar bak dinle hisset yapılır, solunum geldiyse, İkinci değerlendirmeye başlar. İlkyardımcı,kendi ellerini kan ve sıvı temasına karşı koruyarak (temiz bir eldiven,poşet v.s.) hasta yaralının, sırası ile, baş bölgesinden başlayarak, boyun, gövde, kollar ve bacaklarını tüm vücudunu ellerin ulaştığı yerlere kadar asla kımıldatmadan kırık, kanama, saplı cisim, yaralanma,yanık yönünden kontrol eder. Bir sorun olmadığından emin olduktan sonra,bilinci kapalı ve solunumu olduğu için, Koma Pozisyonu (Yan Yatış) Eğer yara veya saplı cisim varsa o bölge koma pozisyonunda yan yatışta havada kalacak şekilde ayarlanır.

HASTA YARALI NEFES ALIYORSA SOLUNUM VARSA;
Hasya yaralı bilinci tamamen kapalı soluk alıp veriyor uzun süreli bilinç kaybı yaşıyor komada demektir.Hemen ikinci değerlendirmeye geçilir. Bir sorun olmadığından emin olduktan sonra,bilinci kapalı ve solunumu olduğu için,  Koma Pozisyonu (Yan Yatış) Eğer yara veya saplı cisim varsa o bölge koma pozisyonunda yan yatışta havada kalacak şekilde ayarlanır.

Etiketler: Yetişkin kalp masajı, Kalp masajı nasıl yapılır?, Yetişkin kalp masajı suni solunum, Kalp nasıl çalıştırılır?, Ölmek üzere olan kişi nasıl kurtarılır?, Hayat öpücüğü nasıl verilir? , Kalbi duran kişi nasıl canlandırılır?